Çocuğunuzun Televizyon İzlemesine Engel Olamıyor musunuz?

Günümüzde ebeveynlerin en çok şikâyet ettiği konulardan biri çocuğunun çok fazla televizyon izliyor olmasıdır. Yüzlerce çocuk kanalı var ve her birinde binlerce çizgi film gösteriliyor. Bunların çoğunun son derece öğretici olmasının yanı sıra sakıncalı öğeler içeren çizgi filmler de yok değil. Mesela şiddet unsuru içeren, çocuklara dövüşmeyi eğlenceli bir şeymiş gibi gösteren çizgi filmleri çocuğunuzun izlemesine izin vermemelisiniz.

çocuk ve televizyon

Çocuğunuz Saatlerce Değil, Sadece Birkaç Saat Televizyon İzlemelidir

Uzmanların da sürekli belirttiği gibi çocuğunuzun ne izlediğine ve ne okuduğuna dikkat edin televizyonun kontrolü sizin elinizde olsun. Saatlerce televizyon izlemesine izin vermek yerine, belli zaman dilimleri içerisinde sakıncalı olmayan çizgi filmleri izlemesi onun için daha faydalı olacaktır. 

Televizyonu sınırlı saatler içerisinde izlediğinde oyuna, resim yapmaya belki şarkı bile söylemeye zamanı kalacaktır. Sadece çizgi film izlemeye kilitlenmek yerine farklı şekillerde sosyalleşmesi çocuğunuzun özgüvenini arttırır. Bu şekilde büyüyen bir çocuk yaşıtları ile bir araya geldiğinde farklı konulardan bahsedebilir, birlikte değişik oyunlar üretebilirler.

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır..
Yorum Yap