Emzik Hakkında Kısa Bilgi

Bebeklerin birçoğunda güçlü bir emme refleksi bulunur. Birçok çocuk doğuştan parmaklarını emer. Bu durum emzik ihtiyacını doğurur. Bebekler emme ihtiyacını ya annelerinin göğüslerinden, ya parmaklarından ya da üretilen emziklerden karşılarlar. Emzik kullanmak zararlı mı? Sorusunu birçok anne sorar. emzik kullanımı Emzik kullanmanın yerine göre avantajları ve dezavantajları bulunur.

Emzik Kullanmanın Avantajları

Emziğin en büyük avantajlarından bir tanesi, ağlayan bebeği sakinleştirmesidir. Bazı bebekler bir şey emdikleri zaman susarlar. emzik ve bebek Emzik geçici bir avunma aracıdır. Annelere genelde zaman kazandırır. Acıkan bebeği susturmanın yollarından bir tanesidir. Bu yönden annelere zaman kazandırıcı bir özelliği bulunur. Bebeklerin uykuya dalmalarında emziğin birçok faydası vardır.

Emzik Kullanmanın Dezavantajları

Emzik kullanmaya alışan bir bebek zamanla anne sütünü bırakabilir. Bu durum bebeğin gelişimi için olumsuzdur. Bazı bebekler, emzik kullanmaya bağımlı hale gelebilir. Bu durumda ilerleyen yaşlarda birtakım problemler ortaya çıkar. emzik Emzik kullanan bebeklerde, orta kulak iltihabı hastalığı görülme riskinin yüksek olduğu saptandı. Uzun süre emzik kullanan bebeklerde, diş problemleri meydana gelir. Bebeğin en fazla iki sene emzik kullanması tavsiye edilir.

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır..
Yorum Yap