Ergenlik Çağında Neden Depresyona Girilir?

Ergenlik çağı her insanın yetişkinliğe giden yolda mutlaka yaşadığı sancılı ve zor bir çağdır. Kızlarda 11 ile 16 yaşlarında erkeklerde ise 13 ile 17 yaşları arasında ortaya çıkan ergenlikte neden depresyon yaşandığı ise insanların akıllarındaki en temel soru işaretidir.

Ergenlik çağına giriş yapıldığı zaman fiziksel ve ruhsal olarak ortaya çıkan değişiklikler çocukların benliğinde ve kişiliklerinde bunalımlar yaşamalarına sebep olabilir. Değişmeye başlayan vücut ile ilgili kaygı duyulması depresyonun en bilinen sebebidir.Kilo artışı, ses değişimi, ruhsal sürüklenmeler, çekingenlik ve cinsel gelişim süreci çocukların yeni benliğine alışmasında sorun yaşamasına sebep olabilir. Bu yüzden ergenlik dönemindeki çocuklar içine kapanmaya başlar.

İçine kapanmaya başlayan çocuklar sorunları kendilerinde görmeye başlayarak depresyona doğru giderler. Fiziksel ve duygusal olarak endişe duymaya başlayan çocukların yer yer aşırı sinirli ve tatminsiz oldukları da gözlemlenebilir.Ebeveynler Sorunlara Dikkatli Yaklaşmalı

Ergenlik sorunlarının çözümünde ise ebeveynlere büyük görev düşmektedir. Ergenlik çağındaki çocuklara anlayışsız bir tutum sergilemek ve agresif tavırlar ile yaklaşmak çocukların daha büyük depresyon yaşamalarına sebep olabilir.

Çocuklar bu tür dönemlerde sorunlarını sizlerle paylaşmayacakları için mutlaka onlarla iletişim kurmalı ve sorunlarını kendiniz keşfetmelisiniz. Aranızdaki ilişkiyi iyi tuttuğunuz ve çocuğunuza güven verdiğiniz takdirde mutlaka çocuğunuz size yaşadığı sıkıntıları detaylı bir şekilde anlatacaktır. Çözemeyeceğinizi düşündüğünüz sorunlarda ise mutlaka profesyonel bir yardım almalısınız.

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır..
Yorum Yap