Günümüzün En Başarılı 7 Kadın Bilim İnsanı

Bilim ve Teknoloji Dünyasındaki Günümüzün En Başarılı 7 Kadın Bilim İnsanı

Bilim ve teknoloji dünyası denildiği zaman çoğu insanın aklına erkeklerin ağırlıkta olduğu bir dünya geliyor. Ancak gerçekler aslında pek de zannettiğiniz gibi değil. Günümüzün bilim dünyasına büyük katkılarda bulunmuş olan ve hala hayatta olan pek çok farklı kadın bilim insanı bulunuyor. Bu yazımızda bilim ve teknoloji dünyasına büyük katkı sağlamış olan o değerli kadınları yakından tanımaya çalışacağız.

  1. Margaret Hamilton

78 yaşındaki Margaret Hamilton, bilim tarihinde yer alan en önemli kadınlardan. Bilgisayar ve matematik ile ilgili olan Hamilton, 31 yaşındayken NASA'da Apollo 11 Ay Görevi için 145 satırlık bir kod tasarlamıştır.

  1. Fabiola Gianotti

İtalyan parçacık fizikçisi Fabiola Gianotti, 1 Ocak 2016 tarihinde CERN'in genel direktörlüğünü üstlenmiştir. 55 yaşında olan ve fizik kariyerine başlamadan önce Yunan tarihi eğitimi alan Gianotti, aynı zamanda Milan Müzik Konservatuvarı'nda piyano eğitimi de almıştır.

  1. Ada Yonath

2009 senesinde ribozomlar ile ilgili yaptığı çalışmada Nobel Kimya Ödülü almaya laik görülen 76 yaşındaki Yonath, Orta Doğu'dan bilim alanında da Nobel ödülü kazanan ilk kadın bilim insanı ünvanına sahiptir.

  1. Jocelyn Bell Burnell

Kuzey İrlandalı astrofizikçi Jocelyn Bell Burnell 72 yaşındadır. Lisansüstü öğrencisi iken radyo pulsarlarını keşfeden Burnell, 2002 ile 2004 yılları arasında Astronomi Topluluğu'nun başkanlığını yapmıştır.

  1. Samantha Cristoforetti

Uluslararası Uzay İstasyonu'nda 199 gün 16 saat 42 dakika kalmayı başaran kadın astronot ünvanına sahip olan Cristoforetti, 23 Kasım 2014 tarihinde Uzay İstasyonu'na uçmuştur. Avrupalı astronotlar arasında uzayda aralıksız en uzun kalan kişi de Samantha Cristoforetti olmuştur.

  1. Meryem Mirzakhani

2008 yılından beri Stanford Üniversitesi'nde matematik profesörlüğü yapmakta olan Mirzahani, 2014 yılında “Matematiğin Nobeli” olarak nitelendirilen Fields madalyasını almıştır. Çalışmaları genellikle hiperbolik geometri, simplektik geometri ve teichmüller teorisi odaklıdır.

  1. Elizabeth Blackburn

Avustralya doğumlu 70 yaşındaki Blackburn, moleküler biyologtur. Telomer yapımında büyük bir etkiye sahip olan telomeraz enziminin keşfi de kendisi tarafından yapılmıştır. Elizabeth Blackburn, 2009 yılında Nobel Fizyoloji ve Tıp Ödülü'nü kazanmıştır.

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır..
Yorum Yap