Hadi Salça Yapalım

Kış aylarındaki tatsız tuzsuz domatesleri görünce yazın yediklerimizi hatırlarız. Melez tohumun en fazla kullanıldığı sebzelerden biridir domates. Ama tazelerinden ve lezzetlilerinden salça yayıp kışın domates kullanmak  gayet bilinen bir çözüm. Ayrıca yazlık köy ve kasabalarda üreticilerle daha yakından haşır neşir olma, köylü pazarlarına gitme ve iyi malzeme bulma şansınız daha fazla. 

Domates sos yaparak bu harika sebzeyi saklayabileceğiniz gibi pratik domates salçası tarifiyle de işi sonlandırabilirsiniz. Salça yapmak için su oranı fazla olmayan, etli, uzun ve yassı domateslerden kullanın. Bu şekilde fireniz az olacaktır. En olgunlarını seçin. 10 kilo domatesten yaklaşık 2 kilo kadar salça elde edersiniz. Domateslerin tepesine bir çizik atıp 15 saniye kaynar, 15 saniyede buzlu suda bekletin.

evde salça nasıl yapılır

Sonra kabuklarını soyun. Blender yardımıyla püre haline getirin ve derin bir tencereye alın. Kaya tuzu kullanın. Kaya tuzu normal sofra tuzlarına göre domatesin sulanmasını engeller ve dayanıklılığını arttırır. Tahta bir kaşıkla sürekli karıştırarak kısık ateşte kıvam aldırın. Köylerde bu aşama odun ateşi üzerinde büyük kazanlarda yapılıp sonrasında kurutmaya bırakılır.

Salçanızı strelize edilmiş, yani sıcak suda kaynatılarak yıkanmış cam kavanozlarda saklayın. Bütün bu saklama yöntemlerinin  yanında yoldan çıkaran cazibeleriyle bütün meyve ve sebzeleri mevsiminde tüketmek önemli.

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır..
Yorum Yap