Kalp Krizi Nedir?

Başı sonu belli olan şu yolculukta insanların en sık yaşadığı ölüm biçimleri arasında yapılan bilimsel araştırmalar kalp krizinin ilk sırada olduğunu gösteriyor. Üstelik kalp krizinin ne zaman geleceği belli değil ve yaşa başa bakmıyor. Kalp krizi en basit deyimiyle kalbe kanı taşıyan arterin içinde oluşan plaklar nedeniyle tıkanmasına verilen isim tıbbi olarak çok daha kapsamlı açıklamalar da mevcut. Yaşam kalitesi kalp krizi ve buna bağlı olarak ölümleri tetikliyor. Peki ama hiç mi çaresi yok derseniz yaşadığımız sürece hiçbir şey olanaksız değil.

kalp krizi nedir

Yapılabilecekler                          

Kişi risk altında olsun olmasın günde yarım saat düzenli yürüyüş kalp krizinin en büyük düşmanları arasında. Asla ihmal etmemek gerekiyor. Sağlıklı bir ortamda ve rahat bir yatakta günde 8 saat kaliteli uyku. Günde bir tane Coraspirin içimi. Hatta kriz geçirildiği düşünülen durumlarda bile aspirin alımı kalp krizinden ölümlerin önlüyor.

Sigara kalbin en ciddi düşmanı mutlak olarak uzak durmak gerekiyor. Ne kadar zor şartlarda olunursa olsun pozitif düşünme ve direnebilme gücünü kendinde bulma. Sabah kahvaltısını ihmal etmeden düzenli ve dengeli beslenme, aşırı yağlı yiyeceklerden uzak durma ama tereyağını ve zeytinyağını yemeklerde tüketme.

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır..
Yorum Yap