Peynir Nasıl Daha Uzun Süre Saklanır?

Süt ürünleri tüketmeyi sevenlerin en fazla sevdiği ve besin değeri en yüksek olan peynir içerdiği vitaminler ile kahvaltıların da vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Ancak doğru şekilde saklanmayan peynirler kısa süre içerisinde kolay bir şekilde bozulabiliyor.

Peyniri daha uzun süre boyunca saklayabilmek istiyorsanız ilk olarak alışveriş yaparken peynirin son kullanma tarihini kesinlikle kontrol etmeniz gerekiyor. Tarihi geçmiş ya da yaklaşmış olan peynirleri satın almamalısınız.


 

Plastik kapta satılan peynirleri bu şekilde saklamak zararlıdır. Plastikler bakteri oluşumuna yol açabilen malzemelerdir. Bu yüzden peynirlerinizi mutlaka cam veya seramik bir kap içerisinde saklamanız gerekmektedir.

Buzluk ve Derin Dondurucudan Uzak Durun

Büyük boyutlu olan peynirlerin bir kısmını zaman içerisinde keserek farklı bir kaba koyabilirsiniz. Tek parça halinde tutulan büyük peynirler bozulmaya daha elverişlidir. Sürekli olarak peynirleri dolaptan tek parça halinden çıkartmak ve tüketmek peynirin bozulmasına yol açar.

Buzluk veya derin dondurucular peynirlerin koyulmaması gereken yerlerdir. Buzdolabından daha az soğuk olan sebzelik kısımlarını peynirlerinizi muhafaza edebilmek için kullanabilirsiniz.
Her peynirin çeşidine göre taze kalma süresi ve saklanma şekli farklıdır. Beyaz peynirler iki hafta boyunca taze kalabilirken kaşar peynirleri birkaç hafta boyunca taze bekleyebilir. Gravyer olarak adlandırılan peynirler ise sert yapıda oldukları için tazeliklerini 1 ay boyunca koruyabilirler. Bu tür detayları da göz önünde bulundurarak peynirlerinizi daha uzun süre boyunca muhafaza edebilirsiniz.

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır..
Yorum Yap