Sağlık

Sağlıklı bir hayatı uzun yıllar boyunca sürdürebilmek ve hayattan keyif alarak yaşayabilmek her insanın ortak hayalleri arasında yer alıyor. Fakat sağlıklı bir hayat yaşayabilmeniz için bütün hayat düzeninizi gözden geçirmeniz gerekebilir. Özellikle temizlik konusunun üst sıralarda yer aldığı sağlık kavramında beden, kıyafet, tüketilen gıdalar ve yaşanılan mekanın hijyenini üst düzeyde sağlamak gereklidir. Böylelikle pek çok hastalıktan kendinizi korumuş olursunuz.

Alkol, sigara ve uyuşturucu gibi vücudunuzdaki tüm organları olumsuz yönde etkileyen zararlı maddelerden uzak durmak, sağlıklı yaşamdenildiği zaman akla ilk gelen maddeler arasında yer alıyor. Madde bağımlılığı sebebiyle toplum içerisinde her yıl milyonlarca kişi hayatını kaybetmektedir. Bu tür madde bağımlılıkları olmayan kişilerin daha yüksek hayat standartları içerisinde sağlıklı bir şekilde 10 ile 20 yıl daha fazla yaşadığı bilinmektedir.

Dengeli Beslenme ve Sporun Önemi

Dengesiz ve düzensiz beslenmek de sağlığınız açısından tehlikelidir. Tek tip gıdalar ile sağlıksız bir şekilde besleniyorsanız sağlığınızı tehlikeye atıyorsunuz demektir. Bunun için sağlıklı beslenme konularında öneriler almalı ve bu önerileri disiplinli bir şekilde hayatınız içerisinde uygulamalısınız.

Dengeli beslenmeye alışabilmek için yemeklerinizde tüketeceğiniz karbonhidrat ve proteinleri detaylı bir şekilde hesaplamalı ve ihtiyacınız olduğu kadarını tüketmelisiniz. Zeytinyağı, balık, sebe ve meyve ağırlıklı bir beslenme şekli ise sağlık önerileri veren uzmanlar tarafından her zaman tavsiye edilmektedir.

Katkı maddeleri ile sağlıksız bir şekilde hazırlanan Fast Food gıdalardan ise kesinlikle uzak durmalısınız. Sabah kahvaltılarınızı ise bütün bir günü enerjik bir şekilde geçirebilmek için mutlaka atlamamalısınız. Dengeli bir şekilde yapacağınız kahvaltı sayesinde gün boyunca işlerinize daha iyi konsantre olabilir ve vücudunuzun gereksinimlerini karşılayabilirsiniz.

Sağlıklı yaşam denildiği zaman akla ilk gelen konular arasında olan spor egzersizlerini de ihmal etmemelisiniz. Hareketsiz bir yaşam sonucunda sağlığınız zarar görebileceği için hayatınıza mutlaka sporu dahil etmelisiniz.

kalp-krizi-nedir
corapla-yatmanin-zararlari
boyun-fitigi-neden-olur
bel-agrisi-nedenleri
dis-agrisinin-dogal-cozumleri
detoks-diyetler-ne-kadar-saglikli
cok-uyumak-bas-agrisina-neden-olur-mu
cocuklarda-goz-tembelligi-neden-olur
cikolatanin-sasirtici-yararlari
cocuklarda-isitme-kaybi-ve-tedavisi
cilt-bakimiyla-ilgili-bilmeniz-gerekenler
burun-kanamasi-nasil-durdurulur
bocek-sokmalarina-karsi-dogal-cozumler
bobrek-tasi-icin-domates-tuketmek-dogru-mu
beyin-kanamasinda-gecen-her-saniye-onemlidir
ayak-mantarina-ne-iyi-gelir
ari-sokmasina-ne-iyi-gelir
akciger-kanserinde-erken-tani
acikan-kim
yaz-aylarinda-su-tuketiminin-onemi
yaz-aylarlinda-saglikli-beslenme-tavsiyeleri
varisten-nasil-kurtulurum
tirnak-batmasi-nedir
su-cicegine-ne-iyi-gelir
sizde-de-huzursuz-bacak-sendromu-olabilir
bel-ve-sirt-agrisina-dogal-cozum
saglikli-sac-nasil-anlasilir
gece-yemegi
yuksek-tansiyon-belirtileri-ve-yapilmasi-gerekenler
ucuklara-dikkat-edin
spor-yapmanin-faydalari-nelerdir
migren-belirtileri-nelerdir
kirmizi-cay-ve-sagliginiza-4-faydasi
gobek-eritmek-isteyenler-dikkat
dis-eti-kanamasi-neden-olur
c-vitamini-ile-bircok-hastaliga-elveda