Uzakdoğu Sporları ile Farklı Bir Felsefe

Geçmişten günümüze kadar dövüş sporları denildiğinde akla gelen ve bunu sanat haline getiren yer Uzakdoğu oluyor. Sürekli ilgi halinde olan ve gün geçtikçe yaygınlaşarak kullanım alanı artan bu spor dalları olimpik oyunlara olarak sunularak dünya genelinde kendini göstermeye devam ediyor. Uzakdoğu sporları nelerdir Bunların haricinde ilk ortaya çıktıkları ana vatanlarında her bir dövüş sanatının bir felsefesi ve dinin boyutunun olması bu sanatı daha da ilginç hale getirmeyi başarıyor. Önemli olan şey fiziksel boyutu kadar zihinsel ve ruhsal boyutunun bu sporları yapabilmek için gerekli olmasıdır. Burada önemli olan şey dövüşmek için değil ruhsal gelişim için sanat yapmaktır. Tekvando Uzakdoğu Sporları
  • Taekwon-do, Kore çıkışlı olan dövüş sanatı anlam olarak el ve ayak hareketleri kaynaklı oluşmuş dövüş sanatıdır. Günümüzde olimpiyatlarda oynanan ve ulusal özelliği taşıyan bir spor dalıdır.
Kung fu
  • Kung-fu, aslen Çin kökenli olup dövüş sanatlarının temeli olması ile birlikte en zengin bilgiyi içeren dövüş sporudur. Kendi içerisinde bulundurduğu felsefesi, sadece barış ve huzur amacını edinmiştir.
Aikido Karate
  • Karate-do, uzak doğu sporlarının başında gelen ve silahsız el anlamına gelen el ve ayak hareketlerinin kullanılması, kişinin kendi zihnini ve nefsini irade altına alması hedeflenen bir dövüş sporudur. Japonya kökenlidir.

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır..
Yorum Yap