Çorba Tarifleri

Lezzetli çorbaların sofralarımıza gelişi tahıl ürünlerinin ilk olarak keşfedildiği dönemlere kadar gidiyor. Tarihte ilk çorba çeşitleri arasında yer alan çorbalar, kayaların oyuklarına ve hayvan derilerinin içerisine koyulan suyun ateş ile ısıtılması ve bu suya ilave edilen besinler ile ortaya çıkmıştır.

Anadolu yöresinden çıktığı yönünde birtakım güçlü kanıtlar bulunan çorbalar hakkında yapılan arkeolojik araştırmalarda da buğday ve bulgurdan yapılan ilk çorbaların yetiştiği toprakların Anadolu toprakları olduğu ve bu yüzden çorbaların ilk olarak Anadolu yöresinden çıktığına yer verilmektedir.

Türk yemek kültürümüzde çorba ise sadece iştah açısı bir başlangıç yemeği değildir. Çorba bizim için kahvaltıda da tüketilebilecek olan lezzetli bir besindir. Anadolu’nun ve diğer bölgelerin büyük bir çoğunluğunda sabahları kahvaltı yerine çorba içilmektedir.

Dünyadaki tüm ülkelerin büyük bir hayranlık ile baktığı çorba çeşitleri bu ülkelerdeki insanların sofralarını da süslemektedir. Çorbaların daha lezzetli bir hale gelmesi için çorba tarifleri arasında yer alan önemli not ise içine et suyu ve tuz atılması oluyor. Tuz kullanmak istemeyen kişiler ise bunun yerine haşlama et kullanabiliyorlar.

Lezzetli ve Pratik Çorba Tarifleri

Et suyunu çorbalar için doğal bir şekilde elde etmek istiyorsanız haşlamayı kesinlikle soğuk su ile yapmanız gerekiyor. Et suyu kullanmak istemediğiniz durumlarda ise sebzelerinizi tencereye soğuk su ile ilave ederek eti pişirebilirsiniz. Böylelikle kaynayan su etin içindeki proteinlerin sebzeler yardımıyla protein oranlarını kaybetmemesini sağlıyor.

Beslenme uzmanları tarafından sürekli tavsiye edilen ve diyet yapanların da sık sık tüketmesi gereken çorbalar arasında yer alan mercimek çorbası, işkembe, tavuk çorbası ve daha fazlası için sayfamızdan tarif alabilirsiniz.

En özel çorba tariflerine yer verdiğimiz sayfamızda çorbaların yapılırken nasıl daha lezzetli bir hale getirileceğine dair lezzet sırlarımızı da sunuyoruz.

turk-kulturunde-corbanin-yeri
anne-corbalarinin-faydalari
farkli-lezzetler
bebeklerin-sagligi-icin-corba-yedirmeye-ozen-gosterin
mantili-corba-ile-misafirlerinizi-guldurun
istah-kabartan-domates-corbasi
kis-aylarinda-sicak-corbalarinizi-eksik-etmeyin
mantili-corba
sutlu-kereviz-corbasi
domates-corbasi
bal-kabagi-corbasi